Vážení spoluobčania,

dňa 16.3.2019 v čase od 7.00-22.00 sa konajú voľby prezidenta Slovenskej republiky.  Je to prvé kolo voľby a keď jeden z kandidátov nebude mať nadpolovičnú väčšinu, bude sa konať aj druhé kolo dňa 30.3.2019 v čase od 7.00-22.00.

Prezidenta si volíme v priamej voľbe a to je tá najvyššia forma demokracie, lebo záleží na každom hlase voliča, ktorí príde voliť. Nezáleží tu na koaličných alebo opozičných dohodách alebo kupčení a vyjednávaní, je to len na nás. Preto o to viac sa k tomu musíme stavať zodpovedne, vážne a  z rozumom. 

Chápem, že sme znechutení politikou, že nemáme pocit, že naša spoločnosť smeruje k lepšiemu ale naopak zisťujeme, že sa to vyvíja úplne inak, ako sme si to pred mnohými rokmi predstavovali. Účasť na každých voľbách nie je moc vysoká, asi sme rezignovali a vravíme si, že keď tam zvolíme kohokoľvek, nič sa nezmení! Ale stačí sa obzrieť dozadu, zaspomínať a zistíme, že sa toho veľmi veľa zmenilo, ale pri každodennom zhone a starostiach si neuvedomujeme, ako sa pomaly ale iste veci menia. Bohužiaľ musím konštatovať , že nie vždy k lepšiemu.

Ako Slovensko sme chceli ísť do EÚ , malo to výhody, lebo môžeme chodiť voľne po Európe, nemusíme meniť peniaze, máme voľný obchod, ale pritom účasť vo voľbách do europarlamentu máme skoro najnižšiu zo všetkých krajín EÚ. Je to nejaký paradox? Ako to mám chápať? Myslím, že väčšina z nás cíti, že sme tam iba do počtu a reálne nevieme obhájiť naše záujmy oproti veľkým národom. A keď sa pozrieme späť, tak zistíme, že voľné cestovanie po EÚ a Euráče sú fajn, ale dvojaká kvalita potravín, migrácia a dohody s Tureckom a platenie im za niečo čo sme my nespôsobili nám nejako nevonia. O to viac musíme pristupovať ku každým voľbám s rozumom, chcelo by to povedať so sedliackym rozumom.

Ale vrátim sa k najbližším prezidentským voľbám. Nebudem tu písať koho budem voliť, ani agitovať, koho by ste mali voliť vy, lebo sám to ešte neviem. Jediné čo viem je, koho voliť nebudem. Keď si pozrieme koľko je kandidátov, človek si musí položiť otázku, ako dospeli k tomu, že by mohli byť zvolení za prezidenta? Koľko z tých ľudí poznáme? Odkiaľ sa objavili a akú činnosť vykonávali pre Slovensko, aby sme si mohli spraviť názor :“áno to je človek, ktorý urobil veľa pre Slovensko.“ A ďalšia vec je dôležitá, odkiaľ zobrali peniaze na predvolebnú kampaň? To nie sú komunálne voľby na dedine, ale na celom Slovenku! Tie billboardy a reklamy v TV a novinách stoja veľké peniaze. A keď sa pozrieme na tie mediálne tlačenky ľudí, o ktorých sme v živote nepočuli, na tie prieskumy, ktoré ich preferujú a pritom čo agentúra to iný prieskum, tak si človek povie, že je to len jeden z trikov ako ovplyvniť voliča a že je to súčasť volebnej kampane.

Dobre, keď sa rozhodli kandidovať a pozbierali podpisy alebo získali podporu strany, nech kandidujú, nech ich je aj sto, ale nech kandidujú sami za seba a za svoj program a svoj názor. Ale keď akože podľa prieskumov dvaja z najsilnejších kandidátov urobia dohodu, že sa vzdajú kandidatúry v prospech toho druhého, tak čo nám to hovorí? Ako si stoja za svojim presvedčením? Ako môže potom občan tejto krajiny dôverovať takému človeku? Radšej odisť z boja aj keď porazený ale zo vztýčenou hlavou, tomu sa hovorí hrdosť a potom taký človek si zaslúži rešpekt.

Preto verím, že pôjdete voliť, nie kvôli politikom alebo nastrčeným figúrkam, ale kvôli nášmu krásnemu Slovensku, kvôli svojej rodine a svojim najbližším. A až keď bude účasť 90% a zvolíme si prezidenta, môžeme povedať, že sme si väčšinou zvolili nášho prezidenta.